2016 Avrupa Kupası UEFA Komisyonu Özel

2016 Avrupa Kupası UEFA Komisyonu Özel

Bu sene ilk defa 24 takıma ev sahipliği yapılacak olan 2016 Avrupa Kupası turnuvası için 6 grubun olmasına karar verildi. Bu 6 grup içerisinde ise dört takımın yer alması ise A, B, C, D, E, F grupları oluşturuldu. Ülkemiz bu sene ki turnuvada dördüncü kez yer almakta ve D grubundan mücadele vermektedir. Yapılan oylamalar sonucunda ise maçlara ev sahipliği yapacak olan ülke olarak Fransa belirlenmiş ve ilk olarak kuraya gerek kalmadan katılımcı olmaya hak kazanmıştır. 53 federasyonun ileri gelen yöneticileri ile alınan kararlar neticesinde 24 takım şeklinde turnuva katılımcıları belirlenmiştir. İspanya’ nın şampiyonluk tacından dolayı Fransa gibi direk olarak katılımcı olması sağlanmıştır. Geriye kalan takımlar adına da belirli torbalar belirlenmiş ve eğleşmeleri sağlanmıştır.

Avrupa Kupası Maç Programı

UEFA komisyonu gereğince maç programı yayınlanan 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası için 10 Haziran tarihi ile başlanacaktır. 1. maçlar için belirlenen tarihler ise 10, 11, 12, 13, 14 Haziran ele alınmaktadır. Devamında ise 2. maçların 15, 16, 17, 18 Haziran ile yerine getirilmesi gerektiği bildirilmiştir. 3. maçlar için ise 19, 20, 21, 22 Haziran tarihleri esas alınacaktır. Bu maçlar sonucunda 16 takımın belirlenmesi sağlanacak ve takım elemeleri gerçekleşecektir. Son olarak 2. tur maçları için ise 25, 26, 27 Haziran tarihlerinde mücadele edilecektir. Gerek grupların ilk ikisi gerekse üçüncülerin aralarında ki elemeler sonucunda Haziran ayın sonuna kadar 16 takımın ortaya çıkarılması sağlanacaktır. Devamında ise çeyrek final maçlarına yer verilmesi beklenmektedir. Çeyrek final biletlerini alan takımlar ise 30 Haziran ile mücadeleye başlayacaklar. Devamında ise 1, 2, 3 Temmuz tarihlerinde çeyrek final mücadelelerinin yapılacağı UEFA tarafından bildirilmiştir. Çeyrek final devamında ise turnuvanın yarı final maçları yapılacaktır. Yarı final için ise belirlenen tarihler 6-7 Temmuz şeklinde sunulmaktadır. Bu maçlar sonucunda turnuvanın en iyi iki takımı ortaya çıkacak ve final maçı yapacaklar. Yarı final sonrası bu güçlü iki takımın final maçı yapacağı tarih ise 10 Temmuz şeklinde belirlenmiştir. Turnuvanın bitiş tarihi olan 10 Temmuz ile şampiyon belli olacaktır.

Avrupa Maçları Türkiye

Gruplarda yüksek puan elde etmesinden dolayı 3. takım olarak turnuvaya katılım hakkı sağlayan Türkiye D grubundan yerini almıştır. Dünya sıralamasında 329 puan ile 2015 yılında yüksek puan toplayan ülke olarak göze çarpmıştır. FIFA tarafından en fazla puan toplayan ülke olma sıfatına da erişmesi oldukça başarılı bir yıl geçirdiğini göstermektedir. 2008 yılında en büyük başarısını yarı finale kadar çıkarak gösteren ülkemiz bu senede aynı başarıyı göstereceğini temenni etmektedir. 2016 Avrupa Kupası Türkiye maçları adına başlangıç 12 Haziran olmaktadır. Hırvatistan karşısında mücadele edecek olan takımımız devamında İspanya sonrasında ise Çek Cumhuriyeti ile maçlarını yapacaktır. D grubunda yer alan bu takımlar arasından ilk ikiye çıkma mücadelesi verecek ve 16 takım içerisinde bir üst tura geçmesi söz konusu olacaktır. Devamında ise 16 takımın arasında çıkarak çeyrek final ve yarı final mücadeleleri sağlayarak finale yükselme konusunda ter dökecektir.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir