Araba Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Araba Oyunlarının Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Şimdilerde ise klasik oyuncakların yerini internet dünyasında oynanan araba oyunlar mario oyunları macera oyunları iki kişilik oyunlar aldı. Çocukların hayal dünyalarının ötesine ulaşan bu oyunlar farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. İnternet nekadar faydalıda olsa zararlarıda yok değil .

Çocukların ve gençlerin internet ve bilgisayar teknolojilerini hangi amaçlarla, nasıl kullandıkları ve bu teknolojileri kullanırken karşılaşabilecekleri riskli durumlar ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Konu ile ilgili çeşitli çalışmalarla birlikte Avrupa Çevrim-içi Çocuklar Araştırma Projesi Türkiye bulguları incelenmiştir. Çalışmada Türkiye’de çocukların ve gençlerin internette karşılaştıkları riskli durumlar, ebeveynlerin olaya bakış açıları, istenmeyen durumları engellemek için alınabilecek önlemler üzerinde durulmuştur. Çevrim-içi erişim ve kullanım olanaklarının artması çevrim-içi risklerin de artmasına yol açmıştır. Ancak, yaşanan olumsuzluklara rağmen, riskleri azaltmak için çeşitli stratejiler ve yöntemler uygulanırken çocukların çevrim-içi fırsatları azaltılmamalı, onların belli düzeydeki risklerle mücadele edebilmeyi öğrenme olanakları sınırlandırılmamalıdır. Öte yandan ayrıca, çocukların ve gençlerin çevrim-içi etkinliklerden olumsuz etkilenmesini önlemek için gerekli düzenlemelerin yanı sıra bilinçlendirme çalışmaları da yürütülmelidir.

Avrupa Çevrim-içi Çocuklar Araştırma Projesi kapsamında gerçekleştirilen araştırmaya katılan 9-16 yaş arasındaki çocukların İnternet’i kullanmaya 10 yaş civarında başladığı ve günde 1-1.5 saat İnternet kullandıkları belirtilmektedir.

Çocuklar İnterneti;

  • okul işleri (%92)
  • eğlence – video klip izlemek (%59)
  • oyun oynamak (%49)
  • arkadaşları ile sosyal ağlarda paylaşımda bulunmak (%48)
  • haberleri okumak ya da izlemek (%40)
  • müzik ya da film indirmek (%40) için kullandıklarını belirtmişlerdir.

Anlık ileti göndermek, e-posta ve sosyal ağa bağlanmak gibi İnternet üzeriden yapılan tüm iletişim tabanlı faaliyetler birlikte incelendiğinde ise Türk çocukların Avrupa’daki diğer çocuk- 648 Çocukların İnternet Kullanımları ve Onları Bekleyen Çevrim-İçi Riskler yaklaşık %44’e %60 oranıyla bu tür etkinliklere daha az zaman ayırdığı gözlenmiştir. Günümüzde Webkinz veya Club Penguin gibi çocuklar için tasarlanmış sosyal Web sitelerinin yanı sıra Windows Live Spaces, YouTube, MySpace, Flickr, Twitter, Facebook gibi yetiş- kinler için tasarlanmış sosyal web sitelerini de kullanabilen çocuklar bu tür web sayfalarının internet’e erişimi olan herkes tarafından görüntülenebileceğinden haberdar olmayabilirler. Bu nedenle çocukların büyük bir bölümü gerçek hayat ve çevrimiçi hayat arasında farkı anlamakta zorlanmaktadırlar Bu siteleri sohbet, oyun oynama, fotoğraf ve video gönderip bu öğeleri görüntüleme, çevrimiçi profil gönderme gibi amaçlarla kullanan çocuklar kendi sayfalarında yayımladıkları bilgiler nedeniyle kimlik avı dolandırıcılığı, siber kabadayılık ve internet saldırılarına maruz kalabilirler.

Araba Yarışı Oyunları özellikle erkek çocuklarının çok sevdiği arabaya olan tutkularını belirttikleri en güzel sektör . Bu sektör internet piyasasındada en iştah açıcı sektör. Bu gelişme gün geçtikçe etkisini daha çok arttırmaktadır. Eski dönemlerde internetin gelişmediği zamanlarda klasik oyuncaklar insan hayatı için çok önemliydi.

Şüphesiz bu oyunlar içinde önemli bir konuma sahip olan araba oyunları, her yaştan insana hitap etmektedir. Çocukların yanı sıra büyüklerin de fazlasıyla ilgisini çok çeken araba oyunlarının farklı versiyonları vardır. Bunlardan en çok sevileni Yüklü Kamyon Oyunu .Bazı araba yarışı oyunları hız tutkunu olan insanlar için tasarlanarak görselleri de o doğrultuda oluşturulmuştur. Bu oyunlar tek başına oynanıldığı gibi çoklu ortamlarda da oynanabilir. Araba yarışı oyunları en çok bilgisayar aracılığıyla oynanmaktadır. Oyunlar için tasarlanmış inter sitelerinde her türden oyunu bulmak mümkündür. İnsanlar gün içerisinde kaliteli araba yarışı oyunu bulmak için farklı siteleri ziyaret ederek sende istediğin oyunu oyna, kendi zevkine uygun oyunları bulmaya çalışır. Bununla birlikte görsel kalitesi düşük oyunların web sayfaları az sayıda ziyaretçi kitlesine ulaşır. Site yöneticileri insanları daha fazla memnun edebilmek için çalışmalarını bu doğrultuda yürütmektedir.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir