BUZAĞILAR İÇİN GEREKLİ TÜM MALZEMELER

BUZAĞBuzağı bakımını kolayca ve pratik şekilde yapabilmek için doğru malzemeyi kullanmanız gerekir. Yoksa zaten her türlü dış etkiye karşı korunmasız olan ve kolaylıkla her türlü mikrobu ve virüsü almaya hazır olan buzağılar hastalanabilir veya hayati tehlikelerle karşılaşabilir. Unutmayın ki sağlıklı bir sürü oluşturabilmek, ileride verimli süt ve et alabilmek için henüz buzağı iken hayvanlara güzel bir şekilde bakılmalıdır. Hayvancılıkta 0-4 aylık sığırlara buzağı adı verilir. Yapılan araştırmalara göre bir sürüde her yıl 4 te 1 oranında kayıp yaşanır. Fakat bu kayıpların yeri yeni doğumlarla birlikte kapanmaktadır. Bu nedenle, buzağı bakımı sürünün devamı ve verimi için hayati önem taşır.

Buzağı doğum anından itibaren önceden dezenfekte edilmiş, temiz ve güvenli bir yerde bulundurulmalıdır. Burada annesini emen buzağıya eğer yeterli miktarda besin alamıyorsa biberonla da süt verilebilir. Buzağı sağlığı ve bakımı için temizlik çok önemidir. Kullanılan tüm malzemenin temiz ve dezenfekte edilmiş olması lazımdır. Buzağılar doğdukları andan itibaren bağışıklık sistemleri zayıf olduğu için her türlü hastalığa karşı korumasızdır. Bu nedenle onların beslenme ve bakımı yapılırken kullanılan araç gereçler, bu araç gereçlerin kalitesi büyük önem arz eder.

Siz de sağlıklı bir sürü oluşturmak ve hayvanlarınızdan gerekli verimi almak istiyorsanız, buzağı bakımı için almış olduğunuz malzemeye dikkat etmeli ve ihtiyaç duyduğunuz tüm araç gereçleri temin etmelisiniz. Buzağıların temiz bir ortamda bulunmalarını sağlayan buzağı altlığı, süt emmelerine olanak veren biberonlar ve buzağı biberon emzikleri, su içmeleri için özel olarak tasarlanan ve en rahat bir şekilde beslenmelerine olanak veren suluk ve yemlik, yeni doğan buzağıları ısıtmak için kullanılan özel üretim battaniyeler, ısıtıcı reflektörler, en kolay bir şekilde uygulanan ve hayvanı kesinlikle rahatsız etmeyen buzağı yuları, emzirme kovaları, ateşi ölçmek için kullanılan dereceler, buzağıların ihtiyaç duyduğu tüm besinlerden mükemmel bir mama hazırlayan ve onu gerekli ısıya kadar soğutan buzağı mama hazırlama makinası ve onlarca kullanışlı ve gerekli malzemeye buradan ulaşabileceksiniz. Üstelik uygun fiyat avantajları ile kaliteye daha ucuza sahip olup, hayvanların temel gereksinim ve ihtiyaçlarını karşılayabileceksiniz.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir