Çin Turuna Katılmanız İçin 11 Neden

Tatil planlarınızın arasına gizem ve ihtişamla dolu bir gezi eklemeye ne dersiniz? Birbirinden eğlenceli tatil fırsatları arasında yeri hep ayrı olan Çin’de gezi yapmak ve hayatınızdaki unutulmaz tatil turları arasında yerini alacak olan Çin turu ile doğa harikası yerler görecek ve bu güzellikleri anlata anlata bitiremeyeceksiniz. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’i baştan sona gezmek, bir kerede mümkün olmayabilir ama en güzel yerlerini turlara katılarak gezebilirsiniz. Hemen şimdi Çin turuna katılmanız için sizleri ikna edecek olan 11 doğa harikasıyla tanışmak için buyurun yazımıza…

 • Çin Seddi

Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan tüm dünyanın konuştuğu Çin Seddi’nin uzunluğu 8851.8 kilometre. Ama halen ayakta duran kısımları ile birlikte toplamda 2500 kilometre. Yapılış amaçları arasında ise ülkeden kaçışları önlemek ve ülkenin tek yönetim altında birleştiğini tüm dünyaya göstermek var. Pekin’e 67 km uzaklıkta bulunan Çin Seddi, 1957 senesinde restore edilmiş ve şu anda da Çin’in en çok ziyaret edilen yeri olmasıyla ünlü. Dünya’nın 7. harikasını görmekse bütün o yol yorgunluğuna değiyor.

 • Yasak Şehir

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin’deki Yasak Şehir, Çin turunuzda kesinlikle olması gereken bir yer. Halkın yasak şehre girmesi 1600’lü yıllarda yasaklanmış ve ismi de Yasak Şehir olarak kalmış. Şehre girdiğinizde ilk dikkatinizi çekecek olan şey, şüphesiz ki yüksek duvarlar. Her gün belirli saatlerde gezilebilen Yasak Şehir’e giriş yapmak için 40-60 Çin Yuanı gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

 • Wangjuijing Caddesi

Pekin’in trafiğe kapalı en büyük caddesi olan Wangfuiijing Caddesi, alışveriş ve sokak kültürünü tanıma anlamında dört dörtlük bir yer. Aynı zamanda sokak yemeklerinin de tadına bakabilirsiniz. Sağlı sollu dükkanlar, eğlence mekanları, kafe ve restoranlar arasında 2-3 saatinizi keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz.

 • Yuyuan Bahçeleri

Çin’in öğrencilerin en çok sevdiği şehri olan Şangay turunuzda dünyanın en güzel yerlerinden biri olan YuyuanBahçeleri’nde Uzakdoğu kültürünü ve mimarilerini yakından gözlemleme imkanı buluyorsunuz. Kırmızı Çin lambalarıyla süslü otantik sokaklarında alışveriş yapmak, sokak kültürünü deneyimlemek gibi keyif alabileceğiniz aktiviteler var.

 • Fil Vadisi

Çin turunuzda uğramadan dönmemeniz gereken bir yer Fil Vadisi. Geçim kaynağının büyük bir bölümü turizm olan Guilin şehrindeki Fil Vadisi, doğayla baş başa kalabileceğiniz kusursuz güzellikteki bir vadi.

 • Nanjing Caddesi

Dünyanın en uzun ve Çin’in en işlek caddesi olarak bilinen Nanjing Caddesi’ni gezerken kendinizi Times Meydanı’nda dolaşıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Sabaha kadar ışıkları sönmeyen bu caddede sağlı sollu dünyaca ünlü markaların dükkanlarını, kafe ve restoranları, gece kulüplerini ve diğer eğlence mekanlarını görebilirsiniz. Yüzyıllık dükkanlarla modern mağazaların yan yana yer alması da caddeye farklı bir hava katıyor. 5,5 km uzunluğundaki bu caddenin batı kısmıysa trafiğe tamamen kapalı.

 • Tian’an Men Meydanı

Dünyanın en büyük meydanı olan Tian’an men Meydanı, 44 hektarlık bir alandan meydana geliyor. Kısacası yaklaşık 1 milyon insanı alabilecek kapasiteye sahip. Meydanın adı ise “sonsuz barış” anlamına geliyor.

 • Yazlık Saray

Beijing’de yer alan Yazlık Saray, Çin’in en iyi şekilde korunmuş yerlerinin başında geliyor. İmparatorun en büyük bahçesi, dünyada ve bahçecilik sektöründe oldukça büyük bir öneme sahip. Dağ, göl ve saraylar olmak üzere üç farklı bölümden oluşan Yazlık Saray’ıziyaret ettiğinizde WanShoushan Dağı, Kunming Gölü gibi başlıca güzelliklerini görebilirsiniz.

 • Donghuamen Gece Pazarı

Pekin’in en egzotik yiyeceklerini keşfetmeye hazır mısını? Donghuamen Gece Pazarı’nda alışveriş yapabilir ve sokak yemeklerini tadabilirsiniz. Bu lezzetlerden en popüler olanları; denizatı, deniz yıldızı, akrep, yılan, kertenkele ve kurutulmuş arı.

 • Ming Hanedanlık Mezarlığı

Çinliler için ciddi ölçüde büyük önem taşıyan Ming Hanedanlık Mezarlığı’nda güncel olarak 13 imparator, 23 imparatoriçe, 10’dan fazla da cariye gömülü. 1956 senesinde yapılan arkeolojik kazılar esnasında keşfedilen bu mezarlığı gezerek Çin kültürünü, toplumunu, tarihini çok daha yakından tanıyabilirsiniz.

 • Longsheng Pirinç Terasları

Çin’de en çok ilham alacağınız bir yer olan Longsheng Pirinç Terasları’na ulaşması epey zahmetli olsa da kesinlikle görülmeye değer bir yer. Guilin’den 100 km uzaklıktaki Longsheng bölgesinde dört farklı etnik grup mevcut ve bunların en iyi bilinenleri; Yaolar ve Zhuanglar. Terasların olduğu yerdeki Ping’an Köyü’nde konaklayabilir, terasları gezebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

 

Keywords: Çin’de gezilecek yerler, Çin turu, Çin turları, Çin gezisi, Çin’de görülecek yerler, Çin turuna katılmak için nedenler

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir