Genç Nüfus ve Genç Liderler: Tuna Bekleviç

Son günlerde kafama takılan, düşündükçe de içinden çıkamadığım ve canımı sıkan bir konu var. Aslında yeni bir hadise değil benim aklımı yeni yeni meşgul etmeye başlayan şey. Belki de bu ülkenin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan beri var olan bir problem. Siyasete gençlerin ve kadınların katılımı. Daha doğrusu katılamaması konusu. İş o kadar trajikomik ki; demokratik olmayan, iktidarın ve otoritenin demirden sert, bıçaktan keskin olduğu Osmanlı’da bile ama öyle ama böyle, bir şekilde gencecik adamlar başa gelmişken, demokratik, laik bir hukuk devleti olan devletimizde genç nüfus bırakın iktidara gelmeyi, meclise giremeyen, herhangi bir yerel yönetim organının başında bulunamayan, aktif olarak siyasetle ilgilenmeyen bir halde. Hangisi hangisini doğuruyor kestirmek güç. Yani aktif olarak siyasetle ilgilenmemek mi gençleri siyasi partilerin başına, meclise, iktidara taşımıyor, yoksa gençlere fırsat verilmemesi, onların önlerinin kesilmesi mi gençleri aktif siyasetten uzak tutuyor, bu sorunun net bir cevabı yok. Ama bana sorarsanız ikisi de birbirini besliyor. Bu iki durum birbirini çeviren iki çark gibi dönüp duruyor. Arada da olan gençlere, güzelim ülkenin istikbaline oluyor.

Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip ülkeyiz. Dünyada da genç nüfus bakımından üst sıralardayız. Genç nüfusa sahip olmak her ne kadar az gelişmişlik göstergesi sayılıyor olsa da biz genç nüfusumuzu dinamizm ve üretkenlikle lehimize çevirebilecek kapasitede bir ülkeyiz. Fakat yıllardan beri beklediğim, aslında sadece benim değil, ülkece beklediğimiz, hayalini kurduğumuz atak bir türlü gelmiyor.

Son yıllarda yaşadığımız toplumsal olaylar, ama iyi, ama kötü, bir fitili ateşledi. En kötü cevap bile cevap vermemekten iyidir diye düşünecek olursak, gençler bir şekilde seslerini çıkardı, sorular sordu, cevaplar verdi. Gerçek hayat sınavlar gibi değildir, yanlışlar doğruları götürmez. Aksine yanlışlar sonrasında iyi analiz edilebilirse yeni doğrulara ulaştırır insanı. Ülkemiz gençliği de böyle bir dönemden geçiyor. Yanlışlar yapıyor, sorguluyor, düşüyor, kalkıyor. Elbet doğruyu bulacak, elbet aydınlık yollarda dimdik yürüyecek. Ama biraz cesaret, biraz güven diyorum. Güven ve özgüven. Hamle yapmaktan, hareket etmekten korkmadan, kendine ve bu ülkeye güvenerek mümkün ilerlemek.
Kimsenin arkasına sığınmadan, kimseden “destur” almaya ihtiyaç duymadan adım atmak zor değil. Bir çok genç siyasete girmenin imkansız olduğunu, meclise giden yolun kapısının kapalı olduğunu düşünüyor. Bire bir konuşmalardan ya da genel algıdan görülebiliyor bu durum. Ama bu yanlış algıyı değiştirmek gerek. Ve aslında hiç de zor değil. Kanlı canlı örnekler var gençlerin önüne takır takır koyabileceğimiz, her şeye rağmen gerçekleşmiş başarı hikayeleri var. Başarısızlıklar da var elbet, destek görememekten, ihanetten, takılan çelmeler yüzünden yaşanmış. Anlatmak gerek gençlere tüm bunları. Mesela, Tuna Bekleviç gibi bir örnek var ülkemizde. Zaten bildiğim, yazılarını ara ara takip ettiğim Bekleviç’i, son dönemdeki bu sancımla birlikte daha iyi tanıma fırsatım oldu. Eskiden farklı bir gözle baktığım bu genç adama, tanıdıktan sonra bütün rollerinden, bütün sosyal ve siyasi statülerinden bağımsız bakmaya başladım. Yazımın konusu olan meselenin çözümü ve ülkenin selameti için eğer Tuna Bekleviç hakkında konuşacaksak, yazacaksak öyle yapmak gerek çünkü. Her şeyinden arındırıp, onu sadece cesur, girişken, yürekli genç siyasetçi olarak değerlendirmek gerek.

Neden mi? Çünkü Tuna Bekleviç 23 yaşında Türkiye’nin en büyük ve en geniş katılımcılı sanal platformlarından biri olan Ekonmistler Platformu’nu kurdu. Yetinmedi, ki 21 bin üye ve sayısız başarılı çalışmaya imza attı, siyasetle olan ilişkisini geliştirdi. Bir şeyler yapmak gerek deyip durdu; gençlerle, kadınlarla, bu ülkede sesi en az çıkan ama en çok söz sahibi olması gerekenlerle birlikte bir şeyler yapmak gerek diye çabaladı. Sabır ve çalışmayla geçen yılların ardından Bekleviç, nihayet o tarihi hamleyi yaptı ve yanındakilerle, dostları, arkadaşları, ailesi ya da hiç tanımadığı daha 18 yaşında olan gençlerle Ülke tarihinin yaş ortalaması en düşük olan siyasi partisini kurdu. Güçlü Türkiye Partisi ile Bekleviç ve diğer tüm partililerin hedefi genç, dinamik ve demokratik bir Türkiye yaratmaktı. Hedef güzeldi fakat yol zorluydu. Onlar da bunun farkındaydı fakat yılmadılar. Ayakta durdular. Ta ki her şey üst üste gelene, çelme üstüne çelme yiyene kadar. GTP sonunda kapandı. Ama kaybetmedi. Ne Tuna Bekleviç, ne de onunla birlikte yola çıkanlar. Eminim ki o süreçte kendilerine, birbirlerine ve ülkeye çok şey kattılar. Parti programları, ideolojileri her ne olursa olsun, cesareti, yürekliliği ve enerjileriyle sazı elinden bırakmayanlara korku saldılar. Sazı ellerine alamadılar belki ama teline dokunup akordunu bozdular. Dengeleri değiştirdiler. Bugün Tuna Bekleviç hala aktif olarak siyaset yapıyor. Kendini başarısı ve azmiyle kabul ettirdi. Eminim zamanında GTP ile onunla yola çıkanlar da şimdilerde çok iyi yerlerdedir. Hepsi siyaset sahnesinde olmasa bile hala siyasetle ilgileniyor, sözünü cesurca söylüyordur.

Bekleviç örneği istisna değil elbette. Ülkemizde pek çok azimli genç bilim adamı yetişiyor. Özellikle son yıllarda yapılan iyileştirmeler ile pek çok gencimiz akademi alanına yöneliyor. Kızlarımızın okula gitmesi için kampanyalar yapmaya başladığımızdan beri, kızlarımız okula gitmekle kalmayıp iş dünyasında başarıdan başarıya koşuyor. Ancak pek çoğu günün sonunda isimsiz kahramanlar olarak kalıyor. Demem o ki, gençliği cesarete davet etmek, azimle başarı basamaklarını tırmanmaya teşvik etmek bir ihtiyaç. bunun için ise, Bekleviç ve onun gibi nicelerinin azmini, öykülerini duyurmak bilenin bilmeyeni borcu.

 

Bu yazı umutsuz bir serzeniş değil, elimizdeki potansiyeli kullanmaya, gençlerimizi ve kadınlarımızı bir adım atmaya çağrı. Çünkü biz bu potansiyele sahibiyiz.

Bekleviç’in daha fazla ne yaptığını merak ediyorsanız: www.beklevic.com sitesini ziyaret ederek hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir