Tatlı Krizi İle Başa Çıkma Yolları

 

Çok stresli bir gün geçirdiniz ya da yorgun olduğunuz zamanlar da kendinizi çikolata yerken mi buluyorsunuz? Peki, böyle zamanlar da ne kadar şeker tükettiğinizin farkında mısınız? Tatlı krizlerinizin önüne geçmek ve sizi daha sağlıklı beslenmeye yönlendirmek amacıyla birkaç tavsiye hazırladık. İşte tatlı krizi ile başa çıkma yolları;

Küçük bir parça tüketin:

Tatlı krizi yaşadığınız anlar da küçük bir parça kurabiye ya da çikolata yiyin. Burada sizlere çikolata tavsiyemiz kesinlikle bitter çikolatadır. Bitter çikolata dememizin elbette bir sebebi var öğrenmek için videoya bakabilirsiniz. Tükettiğiniz çikolata ya da herhangi bir tatlı, sizi krizden kurtarır ve şeker isteğinizi bastıracaktır.

Sağlıklı şekle getirin:

Tatlı krizini küçük bir parça çikolatayla da bastıramıyorsanız, daha çok kalori alacağınız atıştırmalık ürünlere asla yönelmeyin. Tatlı şeyleri sağlıklı besinlerle bir arada tüketmeye özen gösterin. Örnek verecek olur isek, dilimlenmiş birkaç parça elma veya muzu küçük bir miktar çikolataya batırıp yiyebilirsiniz. Fındık, ceviz veyahut badem gibi kuru yemişlerle birlikte de bir küçük parça çikolata tüketebilirsiniz.

Meyve yiyin:

Tatlı kriziniz sizi ele geçirdiğinde hemen meyve tüketmeye önem verin. Birazcık tatlı yerine, bir porsiyon meyve yerseniz hem vitamin hem de lif gibi sağlıklı değerlerin vücudunuza girmesini sağlarsınız. Meyvenin yanı sıra, yanınızda ceviz, fındık gibi kuruyemişler veya kuru meyveler de bulundurabilirsiniz.

Yürüyüşe çıkın:

Tatlı yeme isteğini bastıramıyorsanız ve bu düşünceyi beyninizden bir türlü silemiyorsanız, yürüyüşe çıkın. Evet, hatta koşun. Hazır koşmaya başlamışken birkaç egzersiz hareketi de yapabilirsiniz. Bu şekilde aklınızı kurcalayan “tatlı yeme” fikrinizden biraz uzaklaşıp, farklı bir aktiviteyle meşgul olmuş olursunuz.

Ara öğünleri unutmayın:

Ana öğünleriniz sonrasında uzun süre bir şey yemeden beklemek, kan şekerinizin hızla düşmesine sebep olacaktır. Kan şekeriniz düşerse daha çok tatlı ihtiyacı duyarsınız. Bu nedenle ara öğünleri hiçbir şekil de atlamayın ve mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar yiyin. Ara öğünlerinizde yiyeceğiniz bir porsiyon meyve ya da kuruyemiş kan şekerinizi stabil duruma getirir ve tatlı krizlerinizi önler.

About admin

One thought on “Tatlı Krizi İle Başa Çıkma Yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir