TÜKETİYORUZ ÖYLEYSE VARIZ: DİJİTAL İÇERİK TÜKETİMİ NEDEN BU DENLİ ARTTI?

Bilgiye erişim hızımız ve tüketimimiz 15 yıldır ışık hızıyla arttı. Şayet şu anda 80 li yıllarda yaşıyor olsaydık, bir sene içinde erişebileceğimiz bilgi depolamasını içinde yaşadığımız günlerde edinebildiğimiz gibi 1 günde edinemezdik. Mobil cihazlar sayesinde her an içerik üretebiliyor ve tüketebiliyoruz. Buna bağlı olarak ta son senelerde mobil cihaz tüketimi % 60 artarken,  internet trafiğinde de mobil uygulama payı %40 artmış durumda. Buna da bakarak görüyoruz ki içerikler yazılımların pabucunu dama atmış durumda. Kısacası dijital teknolojiler artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Buna bağlı olarak örneğin,   kullandığımız cep telefonlarımızı daha çekici hale getirilebilmesi için daha fazla içerik  sağlanması gerekli. Bu cihazların kullanıcıları sosyal medya, eğlence, dijital haber, haberleşme için dijital içerik istiyor. Kısacası,  eski yazılımların hayatlarımıza yerleştirdiği dijital içerikler artık hayatımızın bir parçası olmuş durumda.

 MECRALAR VE DİJİTAL İÇERİKLER

Google play 1.6 milyon uygulama, Apple store 1.5 milyon uygulama içeriği ile gelişme gösterirken, onları adım adım takip eden Windows uygulamaları, Facebook mobil uygulamaları, Whatsapp, Instagram uygulamaları, da peşlerinden geliyor. Tabii ki burada önemli olan bu uygulamaların sahip olduğu içerikler. Bunlara bir örnek olarak instagramın fotoğraf uygulamasının içindeki her açışınızda yeni yeni yüklenen fotoğrafları ve içerikleri gösterebiliriz. Bu yeni eklenen tazelikteki içerikler,  her seferinde uygulamalara tekrar tekrar açıp bakmamızı sağlıyor. Yoksa onlarında hali,  içeriksiz uygulamalara yani saat, hesap makinesi, takvim, ajanda, alarm anlık video çekimleri ve anlık uygulamalara dönerdi.

ÜRET BABAM ÜRET

İçerik üretimi artık her birimizin tekeli altına girmiş durumda. Örneğin her kes kendinin kısa filminin yönetmeni olarak,  her anını her karesini dakika dakika kareleyebiliyor ve dünyanın diğer ucunda bile yayınlayabiliyor. Eskiden sadece salonlarımızın başköşesinde video izleyebiliyorken,  şimdilerde yayınladığımız videolar, YouTube’da fenomenliğe yükselebiliyor. Buna bağlı olarak ta yakında sadece online dizilerin varlığından bile bahsedilebilmekte.

Facebook a bakacak olursanız da, 1.4 milyar abonesi var. Yarısından çoğu da günlük olarak bağlantı gerçekleştirebiliyor. Twitter’e bakarsak ta günde 250 milyon aktif kullanıcı mevcut. % 90 üzerinde mobil cihaz izleyicisi var. İnstagram’ınsa 300 milyon kullanıcısı var. 30 milyar foto ve video paylaşılmış. E-Postalara bakacak olursak, % 45 mobil olarak paylaşılıyor.

Şöyle düşünecek olursak,  10 sene öncesinde de yaygın pc teknolojileri vardı ama neden bunca içerik yoktu. Sorunun cevabı mobil internet bağlantısının artışı.  2000’li yılların başında mobil cihazların yaygınlaştırılması adına büyük yatırımlar yapılmıştı. Yakın zamanda 3-G’nin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak ta akıllı telefonlarla hızlı ve ucuz internet ağları bağlantısı sayesinde her şey değişti  ve gelişti. Aynı zamanda sosyal medyanın da aynı ivme de gelişmesi videolu, görüntülü, sesli paylaşımlar fotoların paylaşımlarının artışıyla da bu alanda birçok şey değişti.

Kaynaklar:

https://netvent.com/icerik-yonetimi/

http://www.jeffbullas.com/2016/02/18/7-content-marketing-trends-will-reign-supreme-2016/

http://contentmarketinginstitute.com/wp-content/uploads/2015/09/2016_B2B_Report_Final.pdf

http://webrazzi.com/2016/02/02/facebook-ve-twitter-mobilde-ortalama-icerik-tuketim-hizi-17-saniye/

 

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir