Yüzlerdeki Yaşlılık Lekeleri Nasıl Giderilir?

 

Bir diğer adı olan yaşlanma lekeleri ilerleyen yaşlarda belirmeye başlar. Daha çok 40 yaşından sonra çıkmaya başlayan lekeler ilerleyen yaşlarda daha da çoğalıp koyulaşmaktadır. Derinin yaşlanmasıyla beraber önce açık kahverenginde olup daha sonra koyulaşarak büyüyen yaşlılık lekeleri renk pigmentlerinin azalmasıyla oluşmaktadır. Beyaz tenli insanlarda daha sık görülen bu hastalık erken önlem alındığı takdirde çoğalmaz veya koyulaşmaz. Çok ilerlemiş vakalarda kesinlikle bir cilt doktoruna gidilmelidir.

Yaşlılık lekeleri çoğunlukla ellerin üzerinde, yüzde veya omuz başlarında, kadınlarda göğüs kısmında görülür. Ağırlıklı olarak güneşe fazla maruz kalan ciltlerde erken oluşur. Güneş ışığından gelen ultra -viyola ışıklar deri üzerinde serbest radikalleri oluşturur. Bu serbest radikaller deri üzerinde renk pigmentlerinin toplanmasına sebep olur. Deri üzerinde oluşan renk pigmentleri kahverengi veya turuncu görünümündedir. Yaz aylarında açıkta kalan derinin soyulmasıyla oluşmaktadır. Şayet bu lekeler daha da koyulaşıp büyüyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Aksi halde cilt kanseri habercisi olabilir.

Bazı cilt lekelerinin sebepleri önlenirse belirtiler daha geç çıkar ve hafif görünümde olur.

  • Sigara ve alkol tüketimi azaltılmalı
  • Kahve ve asitli gıdalar fazla tüketilmemeli
  • Güneşten korunmalı
  • Kaliteli kozmetik ürünleri kullanmalı

Yaşlılık lekelerinin giderilmesi için birkaç bitkisel yöntem izlenerek uygulanabilinir.

Soya fasulyesi ile yapılan bakım:

  • İki bardak saf su
  • Bir su bardağı soya fasulyesi

İki bardak saf suyu tencereye koyup kaynattıktan sonra içerisine bir tepeleme dolusu su bardağı soya fasulyesi ilave edilir. Kırmızı renk oluşana kadar kaynatılır. Şayet su azaldıysa bir fincan kadar sıcak su aktarılarak kaynatmaya devam edilir. Kırmızı rengini alan kaynatma suyu soğuduktan sonra süzülür. Bir pamuk yardımıyla lekeli olan cilde tekrar tekrar uygulanır. Her defasında sürülen yerin kuruması gerekir. Haftada dört defa bir ay süreyle uygulanacak bu yöntemle yaşlılık lekelerinden kurtulunmuş olunur.

Bunun haricinde sirke ve limon suyu karıştırılarak da aynı uygulama yapılabilinir. Genç yaşlarda olduğu gibi cildi koruma en etkili yöntemdir. Bazı kaliteli kozmetik ürünlerinden de faydalanarak yaşlılık lekelerinden kurtulunur.

About admin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir